0 Comments
Reflection:The fun thing about it was doing the whole project because I like to make thing like project and crate things. Even though that was fun, some things were tough. For example, the most difficult thing was doing the quick part when you have to record your video.The easy thing about the project was to do the KWH because all you had to do was just write about what you what I know and What do I what to and how do I learn it. Why can't people dig or go through bedrock? Some facts about it.
Reflection:Can I learn about the process Inventors use and try to make my own Invention? by Isabel B.9/27/2018
Reflection:Overall I had lots of fun doing my Passion time project. It was pretty difficult to figure out I good website to find the process inventors use. I think the best part was making the flip book. The process inventors use haas 7 easy steps now I will tell you about the one so hopefully you get on idea. Step 1 think of a topic { try getting ideas from hobbies or things you think need a change }
Reflection:I learned that she broke her leg and she had to use cold water treatment. This is what made her start ice diving. The most difficult part of my project was finding all of my facts about her because ice diving is not a common sport. The easiest part was when I got to build my ice diving model out of legos. It was also the most fun object I got to make. What I would have done differently is mabye do the things that take longer first and then the things that are easier after that. I liked doing my passion time project.
Reflection: I learned that that he was good at capturing beauty and emotion in his art.
I thought that drawing starry night was the funnest thing that I did. It was difficult in the beginning when I didn't really get what you where supposed to do. But it was easier once I new what to do. I had a lot of fun!!!!
Reflecton:
Reflection: In my passion time project this round (what ways does Disney World make money and which way makes the most)I learned that resorts cost between $191- $3,715 (for one night), Passes cost (for one day) between $102.24- $174.66. Food plans cost (for one day) between $39.90- $1,624, Merchandise cost between $16.95-$89.95, Season passes cost between $500 and $849. Food cost between $10-$50, tours cost $25 and $249, photo passes cost between $69.15 and $1,695. Dessert Passes cost between $47 and $79 (for one person). Magic bands costs $12.99 (for one band) and fast passes cost $10. The resorts cost the most out of all the ways I found. The most fun thing to do was research the ways. The most difficult things were finding the cost for the ways. Those are the things I learned, had the most fun doing and what I thought was the most difficult.
Reflection:I learned a lot of stuff about my favorite Marvel superheroes.
|
Passion Time Round 1
Our first exploration of our personal interests! We'd love kind comments if you have the time! Archives
November 2018
Categories |